Gmina Krasne otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, na realizację projektu pn. „Platforma e-usług publicznych w Gminie Krasne”.
Celem głównym projektu jest rozwój społeczeństwa informacyjnego w Gminie Krasne poprzez dostarczenie mieszkańcom i podmiotom gospodarczym nowoczesnych i bezpiecznych e-usług administracji lokalnej, co jest zgodne z celem FEPK.01.02 Cyfryzacja. Projekt stanowi wizję rozwoju e-administracji publicznej poprzez udostępnienie szeregu zaawansowanych i funkcjonalnie przyjaznych e-usług oraz prowadząc do zmniejszenia kosztów funkcjonowania administracji samorządowej. Jego celem jest również poprawa bezpieczeństwa informatycznego.
Przedsięwzięcie obejmuje budowę platformy e-usług, cyberbezpieczeństwo i digitalizację. Realizacja umożliwi integrację obecnie oferowanych e-usług, wprowadzenie nowych e-usług i połączenie całości infrastruktury informatycznej i systemów dziedzinowych w jeden spójny organizm. Uruchomienie wszystkich planowanych usług wymaga jednak uzupełnienia zasobów teleinformatycznych i technologicznych oraz zastosowania bardziej nowoczesnych, kompleksowych rozwiązań.
Projekt skierowany jest do m.in. mieszkańców Gminy Krasne tj. 12 629 os. (GUS, stan na 31.12.2021 r.). Najbardziej aktywną grupą osób korzystających z e-usług będą mieszkańcy w przedziale wiekowym 18 – 54 lata. Są to osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, aktywnie uczestniczące w życiu publicznym i korzystające z usług administracji. Kolejną liczną grupą docelową stanowią przedsiębiorstwa, których na terenie gminy Krasne w roku 2021 wg danych z rejestru REGON funkcjonowało 1021. Do grupy interesariuszy projektu zaliczają się także pracownicy Urzędu Gmiy Krasne, jednostek organizacyjnych gminy i odbiorcy wody, u których przewidziano instalację wodomierzy ze zdalnym odczytem. Szacowana liczba potencjalnych
beneficjentów projektu ogółem wynosi 7 338 osób.
Realizacja projektu przyczyni się do zaspokojenia potrzeb związanych z możliwością zapewnienia szybszego, pełniejszego i sprawniejszego dostępu do lokalnej administracji publicznej. Poprzez rozszerzenie e-usług możliwy będzie dostęp do większej ilości zasobów publicznych oraz zwiększony zakres informacji udostępnianych w technologii cyfrowej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 5 672 426,82 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 4 813 198,78 zł