Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci

Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Krasne

Gmina Krasne otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, na realizację projektu pn. „Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków wraz z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Krasne”. 

Projekt obejmuje dwa zadania inwestycyjne dotyczące budowy i rozbudowy infrastruktury związanej z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków komunalnych w aglomeracji Krasne. Zadanie 1. Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Krasne – etap II stanowi kontynuację I etapu inwestycji, mającego na celu poprawę standardów oczyszczania ścieków, bez zwiększenia jej przepustowości, m.in. poprzez zastosowanie nowego reaktora biologicznego i czasowego retencjonowania ścieków. Etap II stanowiący przedmiot wniosku, ma na celu zwiększenie przepustowości oczyszczalni ścieków do 1200 m3/doba i wydajności 8 910 RLM. Zadanie obejmuje m.in. wymianę i uzupełnienie urządzeń technologicznych, budowę kolejnego reaktora biologicznego zintegrowanego z osadnikiem wtórnym oraz montaż urządzeń gospodarki osadowej. Zadanie nr 2. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Krasne obejmuje budowę sieci o łącznej długości 1,34 km odprowadzającej ścieki na oczyszczalnię ścieków w Krasnem. Wszystkie planowane do realizacji w ramach projektu zadania zostały ujęte w VI aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych i doprowadzą w pełni do spełnienia warunków z Dyrektywy Ściekowej, które wskazano w zał. Nr 3 (VIAKPOŚK).

W obecnym stanie ścieki z obszaru aglomeracji położone na terenie miejscowości Krasne oraz z kilku nieruchomości położonych w miejscowości Strażów są odprowadzane do oczyszczalni w Krasne o przepustowości 650 m3/d. Ścieki z pozostałej części aglomeracji tj. z miejscowości Strażów i Palikówka odprowadzane są do końcowego punktu zrzutu tj. do wyeksploatowanej oczyszczalni w Łące położonej w Gm. Trzebownisko. Z uwagi na stan techniczny oczyszczalni i ograniczenia w jej przepustowości Rada Gminy Trzebownisko postanowiła ograniczyć, a docelowo całkowicie zaprzestać przyjmowania ścieków z Gminy Krasne. W związku z zaistniałą sytuacją ZUK w Krasnem wstrzymał w 2018 r. wydawanie warunków technicznych podłączenia nowych odbiorców z miejscowości Strażów i Palikówka do systemu kanalizacji sanitarnej. Znaczne przekroczenie dobowej ilości ścieków dopływających do oczyszczalni ścieków w Krasnem spowodowały pogorszenie sprawności reaktorów biologicznych oraz pogorszenie jej stanu technicznego. Konsekwencją tego było wstrzymanie w kwietniu 2021 r. przez ZUK w Krasnem wydawania warunków technicznych na przyłączenie do sieci kanalizacyjnej również dla odbiorców z miejscowości Krasne. Pomimo prawie 100% pokrycia obszaru aglomeracji systemem kanalizacji sanitarnej z przyczyn przedstawionych powyżej niemożliwe jest podłączenie do sieci kolejnych odbiorców mimo parametrów technicznych sieci umożliwiających ich przyjęcia. Obserwowany od wielu lat na terenie gminy rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz wzrost liczby podmiotów gospodarczych skutkuje znacznym zwiększeniem zapotrzebowania na usługi związane z gospodarką ściekową.

Celem projektu jest zapewnienie właściwej gospodarki ściekowej gminy Krasne, spełniającej warunki z Dyrektywy Ściekowej. Projekt przyczyni się do zrealizowania następujących celów szczegółowych: dostosowanie wydajności oczyszczalni oraz długości zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej do wzrastającej liczby mieszkańców, uwzględnienie nowych technologii gwarantujących większą przepustowość i jakość procesu oczyszczania ścieków oraz wypełnienie norm efektowności energetycznej infrastruktury, stanowiących wkład w łagodzenie zmian klimatycznych.

Grupą docelową będą wszyscy mieszkańcy Gminy Krasne, zamieszkujący obszar objęty wyznaczoną uch wałąRady Gminy Krasne aglomeracją Krasne, której wielkość wynosi 7798 RLM. Ogólna liczba mieszkańców gminy wg. GUS wynosi 12 904 osoby (50,7% stanowią kobiety, 49,3% mężczyźni), w tym na terenie aglomeracji 7401. Wg danych GUS współczynnik dynamiki geograficznej jest znacznie wyższy od średniej dla województwa oraz całego kraju i wynosi 2,74 na 1000 mieszkańców. Dynamicznie wzrasta również ilość mieszkań oddanych do użytkowania. Obecnie procent skanalizowania aglomeracji wynosi 92,39%. 

Przedmiotowa inwestycja ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i rozwoju społeczno-gospodarczego całej gminy. Wiąże się z kompleksowym rozwiązaniem problemu oczyszczania i odprowadzania ścieków na terenie całej gminy. Jego realizacja pozwoli na skierowanie wszystkich ścieków powstających na terenie aglomeracji do oczyszczalni zlokalizowanej w granicach aglomeracji (m. Krasne). Zagwarantowanie przejęcia ścieków ma istotne znaczenie dla poprawy jakości życia mieszkańców w aspekcie warunków sanitarnych i zdrowotnych.

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 17 771 938,48 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 12 247 156,93 zł