Załatw sprawę
Drodzy Mieszkańcy,
w trosce o środowisko naturalne, czystość naszych wód oraz w celu realizacji międzynarodowych zobowiązań wynikających z unijnej Dyrektywy Ściekowej (91/271/EWG), przypominamy o ustawowym obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej.
Gmina jest zobowiązana do osiągnięcia odpowiednich wskaźników skanalizowania. Niewywiązanie się z nich grozi nałożeniem dotkliwych kar finansowych przez organy Unii Europejskiej.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. u. z 2025 r. poz. 733) „właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych”.
W związku z powyższym apelujemy do wszystkich mieszkańców posiadających techniczne możliwości wykonania przyłącza do sieci kanalizacyjnej, aby dostosowali się do obowiązujących przepisów prawa.
Podobne wiadomości
Interpelacje Radnego Rady Gminy Krasne
Błąkający się pies
Komunikat dla mieszkańców Gminy Krasne
Uwaga! Informacja o zamknięciu drogi gminnej